Květen 2022
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

FolkloreClassic & Markéta Janoušková - s degustací vína

2.5.2022 19:00:00
FOLKLORECLASSIC & MARKÉTA JANOUŠKOVÁ – S DEGUSTACÍ VÍNA

Mladá houslistka Markéta Janoušková ve spolupráci s Cimbálovou muzikou Jiřího Janouška v originálním koncertním projektu na pomezí vážné a lidové hudby.
K cimbálovce už tak nějak patří i víno a tak jsme se domluvili s Klubem přátel vína v Semilech, který uspořádá před koncertem degustaci přívlastkových vín. Sklenička dobrého vína bude jistě pro návštěvníky bonusem.Na programu FolkloreClassic zazní mimořádné provedení houslových děl Janáčka, Bodorové, Smetany – velkých skladatelů, kteří byli hluboce ovlivněni lidovou hudbou, folklórem, primáši a úpravy lidových písní a melodií.
Program je postavený především na propojení sólových houslí, cimbálové muziky. Koncert propojuje dva žánry, jimž se tato mladá interpretka na vysoké úrovni věnuje. V první části programu zazní lidová cimbálová hudba, ve druhé pak citlivě propojený janáčkovský blok, který poukazuje na folklórní stránku osobnosti velkého skladatele.  Koncert 65. sezóny KPH měl být původně uveden v prosinci.
V sále KC Golf Semily od 19.00 hod.

Vstupné: 200,- / studenti (do 26 let) a senioři (nad 65 let) po prokázání průkazu 160,-


Markéta Janoušková - houslistka

Pro svou uměleckou všestrannost je Markéta Janoušková vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, uměleckou vedoucí a hostujícím pedagogem na mistrovských kurzech. Oceňovaná je nejen pro živočišnou interpretaci a technickou virtuozitu, ale i pro inteligentní dramaturgie s přesahem. Díky rodinným kořenům se Markéta hojně inspiruje i v lidové hudbě. Na kontě má několik CD nosičů. Z poslední doby především hodnocené CD Goldbergových Variací pro Maltskou Filharmonii a spolupráci na CD komorních děl Jiřího Temla pro Český Rozhlas.

 

V nedávné době se Markéta představila na recitálu v rámci Tallin Winter Festival, jako sólistka v komorním cyklu Teplické filharmonie, na Hudebním festivale L.van Beethovena přednesla Čtvero ročních dob Á. Piazzolly, vystoupila na recitálu v řad Jour de Fix v Berlíně a belgického festivalu Hulacourt Art, jež se koná pod záštitou Marthy Argerich, podílela na na natáčení CD pod záštitou Maltské Filharmonie s exluzivní úpravou Goldbergovských variací J. S. Bacha pro housle, violu a kontrabas, Český Rozhlas zaznamenal její nedávný recitál a vydal CD díla Jířího Temla, na jehož natáčení se podílela. V podání Markéty také zazněla nedávná premiéra rané skladby Viktora Kalabise Arie a Allegro, jež jí svěřila osobně Zuzana Růžičková. Vystoupila rovněž se Smetanovým triem. Na vedoucích pozicích spolupracuje se švédským souborem Camerata Nordica, belgickým Hulacourt Chamber Soloist, německým Kammersymfonie Berlin, Orchestrem Berg či jako jeden z umělců Festivalového orchestru Českých doteků hudby. Markéta začala pravidelně vystupovat jako hostující umělec festivalu komorní hudby D’Klassikfestival (Německo).

Markéta aktivně spolupracuje také jako sólistka/primáška Cimbálové Muziky Jiřího Janouška. Společný koncertní projekt FolkloreClassic na pomezí klasické a lidové hudby zrcadlí mistrovství obou žánrů a jeho provedení na festivalových pódiích zaznamenává mimořádný ohlas.< Zpět na přehled akcí