Květen 2019
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

PŘEHLÍDKA DECHOVEK

4.11.2018 15:00:00
PŘEHLÍDKA DECHOVEK
Již 26. ročník tradiční přehlídky. Zahraje domácí Semilská 12, dechová hudba Plechařinka z okolí Podještědí a dechová hudba Český ráj ze Všeně. Milovníci dobré dechovky soubory znají z přehlídek i promenádních koncertů. Všechny soubory mají dlouholetou tradici. Na sále bude stolová úprava. Prodej vstupenek na místě před produkcí.
V sále KC Golf Semily od 15 hod.
Vstupné: 100,- Kč

DECHOVÁ HUDBA SEMILSKÁ 12

Tento malý dechový soubor byl sestaven v r.1980 jako součást zájmové umělecké činnosti při KC Golf v Semilech. Základem bylo uskupení hudebníků, kteří přešli z velkého dechového tělesa n.p.Tofa Semily, které vedl kapelník Oldřich Buriánek. Hudebníci si stanovili za cíl hrát v té době začínající trend malých dechových kapel, uvádějících na koncertech a produkcích skladby z klasického repertoáru českých autorů i písničky kapel moravských. Proto i nástrojové obsazení bylo voleno za tímto účelem. Muzikanti s velikým nadšením hráli Vacka, Poncara, Vejvodu, Ádu Doška, Kubeše, Smíšovského, Maňase a další autory krásných písniček. Vzhledem k tomu, že kádr kapely tvořily sólisté z velké dechovky, se jim jejich záměr velice dařil. Semilská 12 si vybírala produkce v místním regionu. Jejich vystoupení poslouchali návštěvníci koncertů v okolních lázních a rekreačních střediscích i při různých slavnostních příležitostech v široké oblasti severovýchodních Čech. Velice zdařilé produkce uskutečnila i za hranicemi v Polsku i bývalé NDR, kam zajížděli semilští muzikanti pravidelně několikrát do roka. Jak přibývala léta, muzikanti odcházeli a byli nahrazováni novými hráči. Zůstali pouze 4 zakládající členové souboru z bývalého kádru. Generační problém trápí každou dechovku a nevyhnul se ani nám. Situace se dnes jeví tak, že předpokládáme zdárné vyřešení tohoto problému. Přestože Semilská 12 nemá za sebou dlouhou historii, oslavila již 28.výročí svého vzniku. Za toto období je možno říci, že bylo úspěšné, neboť se kapela 3x zúčastnila soutěže “Zlatá křídlovka”, vždy s krajskou účastí. O kvalitě souboru svědčí i spolupráce s předními sólisty z oblasti dechové hudby, jako jsou Josef Zíma a Pavlína Filipovská, Milan Černohouz, Blanka Tůmová a Josef Oplt. Rovněž i hudební produkce na slavné pražské “Vlachovce”, kam pravidelně Semilská 12 zajížděla. V roce 2007 ukončil pro nemoc svoji dlouholetou činnost kapelník Vladimír Starý. Této náročné práce se na přání členů souboru stal jeho dlouholetý kamarád a spoluhráč Milan Beck. Po odchodu Vladimíra Starého zůstalo v kapele pouze 11 hráčů, proto došlo ke změně názvu na Semilská 11. I když je nyní v kapele opět 12 hráčů, u názvu jsme zůstali. Závěrem malé přání všem okolo české dechovky. Ať se konečně splní sen o znovuvzkříšení velkého odkazu české muzikálnosti. V prosinci 2012 předal Milan Beck vedení kapely Danielu Bismilerovi.
Kapela oslavila 35.výročí své působnosti na hudebním poli 3.října 2015 svým koncertem a při tomto slavnostím okamžiku se vrátila k původnímu názvu SEMILSKÁ 12.

DECHOVÁ HUDBA PLECHAŘINKA

Dechová hudba Plechařinka byla založena v roce 1972 při JZD Pokrok Bílá. Tehdy se mladí nadšenci dechovky dohodli, že by chtěli hrát dobrou muziku. Po různých reorganizacích družstva v 90. letech se hudba musela osamostatnit. Během své éry vystupovala na různých akcích po celé ČR a v Německu. Byly to různé festivaly jako třeba Kmochův Kolín, přehlídky dechovek, soutěže. Do Německa se jezdilo na pozvání různých spolků a příznivců dechovky. Dále například Plechařinka vystupovala na výstavě Země živitelka, účinkovala na dříve známé "Vlachovce". V poslední době doprovází řadu slavností, hasičských soutěží, účinkuje při výročích, vystupuje na koncertech, apod.
V současné době je od roku 2003 kapelníkem trumpetista Pavel Čihák. Zpěváky tvoří Jiřina Růtová, Miluše Štěpničková, Jaroslav Cimrman a Josef Petrlák.

DECHOVÁ HUDBA ČESKÝ RÁJ VŠEŇ

V obci a okolí působí dechová hudba Český ráj Všeň, která dříve působila pod Osvětovou besedou vedlejší obce Vyskeř, přesněji od roku 1952. Soubor vznikl již dříve, ale starší historie není přesně zmapována. Za tu dobu prošlo souborem nespočet hudebníků a také celá řada kapelníků. Z posledních jmenujme Karla Egrta, který vedl soubor 40 let, Františka Adamce a od roku 1976 Josefa Adama. V současné době je na postu kapelníka od roku 1985 Jaroslav Raulin. K třicátému výročí jeho kapelničení bylo vydáno vzpomínkové DVD Třicet let kapelníkem. Muzikanti, kteří v současnosti tvoří soubor, přijíždějí z několika okresů, v kterých kapela vystupuje při různých příležitostech jako jsou přehlídky, posvícení, plesy a posezení s hudbou. V minulosti kapela vyjela na vystoupení i do zahraničí a to zejména Německa, ale také do Polska i Chorvatska.

< Zpět na přehled akcí