Duben 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

CLARINET FACTORY 

26.5.2023 21:00:00
CLARINET FACTORY & MILAN CIMFE / DOPLNĚNO PROJEKCÍ
„Představte si hudební dílnu nebo laboratoř, do níž vám dodají trochu klarinetového umění, klasického hudebního vzdělání, trochu ethna, jazzu a dejme tomu i minimalismu. Vy dodáte chuť improvizovat, nakoupíte nejmodernější elektroniku a technologie, pozvete zajímavé hosty a začnete zkoumat, tvořit a hlavně komunikovat s posluchači. Z prostředí, jež vytvoříte, pak vzejde svébytný žánr, jenž může mít leccos společného se zavedeným termínem crossover, ale ještě svobodněji se dá vyjádřit jako „hudba bez hranic““. Vaše Clarinet Factory
Poslední koncert 66. sezóny KPH.
V objektu FABRIKA 1861 Semily od 21.00 hod.
Vstupné: 300 Kč / studenti (do 26 let) a senioři (nad 65 let) po prokázání průkazu 210,-

Předprodej v kanceláři KC Golf, v Turistickém informačním centru Semily a v pokladně Kina Jitřenka.
VSTUPENKY MŮŽETE NAKUPOVAT I BEZHOTOVOSTNĚ PŘES REZERVAČNÍ SYSTÉM !!!
Vstupenky nelze rezervovat, pouze zakoupit! Při online prodeji Vám systém povolí koupit pouze 5 ks vstupenek / můžete ale nakupovat opakovaně.

Clarinet Factory
Host: Milan Cimfe
Vizuál: Jindřich Trapl

Chuť experimentovat i osahat si všemožné žánry daly souboru Clarinet Factory možnost vytvořit si velice specifický styl hudby, který je zcela nezaměnitelný. Hluboká podstata jejich umění stojí pevně na základech klasické hudby, se vší pokorou, dřinou i smyslem pro zvuk a detail, jež jsou pro interprety v této oblasti typické. Nicméně společné mají tito čtyři hudebnici i mnohem hlubší zkušenosti z dětství. Všichni totiž pocházejí z malých východočeských obcí, kde vyrůstali na podobných univerzálních muzikantských základech, kdy zahrát Mozarta bylo stejně důležité jako vystoupit v dechovce nebo v big bandu, nebo třeba i na svatebních obřadech a pohřbech.

Na HAMU v Praze nejprve založili České klarinetové kvarteto a již od počátku se vydávali napříč žánry a zkoumali možnosti jazzu, etnické hudby, elektronické taneční scény, rocku i dalších žánrů. Od roku 2007 již vystupují pod názvem Clarinet Factory a věnují se takřka výhradně vlastní tvorbě. Mezi jejich nejmilejší a nejvýznamnější souputníky a spolupracovníky patřila první dáma českého jazzu Jana Koubková, perkusista Alan Vitouš, šansoniérka Radka Fišarová. Později pak utvořili formaci Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou a začali se věnovat i skládání hudby pro divadlo, balet a film. Mezi největší svátky na jejich hudební cestě lze určitě zařadit společná vystoupení s Bobbym Mc Ferrinem, zahraniční turné do mnoha evropských zemí, do zámoří ale i do Afriky, a samozřejmě i vítězství v cenách Classic Prague Award v r. 2017. Na svém kontě mají celou řadu studiových alb, jež se těší velké oblibě u zvídavých posluchačů i hudebních odborníků.

Na pódiu těží čtyři velmi různorodí hudebníci ze svého virtuózního a zvukově dokonalého zvládnutí nástrojů, ale rovněž z obrovské chuti spolupracovat, překvapovat se a předávat tóny s maximální energií směrem k posluchačům.

Kromě vynikající souhry a lidského a muzikantského napojení se čtyři hudebníci představují jako improvizátoři a skladatelé, Vojtěch Nýdl rovněž jako textař a zpěvák, Petr Pepino Valášek jako hráč, jenž umí basklarinet proměnit v bicí, saxofon nebo kontrabas.

Aktuální tvorba nadžánrového souboru Clarinet Factory se navíc inovativním způsobem snaží o využití možností moderních technologií. Čím dál více tak na jejich koncertech i albech můžeme kromě klasického zvuku klarinetů vnímat i nové vrstvy zvuků a hudebních nápadů, o které se starají hráči za pomocí looperů nebo efektových jednotek. Tyto elektronické přístroje se v rukou čtyř klarinetistů stávají dalšími nástroji, vlastně i novými virtuálními hudebníky. Krátké záznamy tónů nebo hlasů se mohou nadále vrstvit, opakovat, nejrůznějším způsobem upravovat a deformovat. Na pódiu vidíme klarinety, basklarinet nebo ještě hlubší kontrabasový klarinet, slyšíme zpěv a texty Vojty Nýdla, elektronika ale kapelu podstatně rozšiřuje a doplňuje o nečekané hlasy, zvuky a rytmy. Reální hudebníci spolupracují i soupeří se svým elektronickým obrazem a nechávají se virtuálními možnostmi inspirovat.

Pro svou tvorbu Clarinet Factory nacházejí i mimohudební vlivy, velmi často podvědomě. V některých skladbách zaznívají ohlasy jejich společných cest, jinde se obrací více do svého vnitřního světa. Clarinet Factory se ale rádi pustí i do divokých a leckdy vtipných rytmů a tanců.

Stálým hostem vystoupení i natáčení se stal Milan Cimfe, hudebník a producent světově vyhlášeného studia Sono Records. Jako perkusista podporuje kapelu rytmickými paterny vytvořenými tu z exotických nástrojů, jindy z tleskání a dupání nebo přímo z klarinetových klapek a slap tónů. Jako zvukový inženýr přímo na pódiu nahrává, smyčkuje a překvapuje v reálném čase neopakovatelnými vrstvami nových záznamů. Posluchači tak mají možnost zažít tvorbu a interakci hudebníků přímo před svými zraky.

Koncertu bude od 18.00 ve FABRICE 1861 předcházet vernisáž výstavy Interakce, aneb dotýkat se hvězd. Výstava obrazů, která bude v prostorách FABRIKY k vidění až do 7. října, je přehlídkou výjimečných děl malířů Vladimíra Franze a Patrika Rutkovského. Vernisáž zpříjemní Eva Cendors se svými francouzskými hity a šansony.

Předprodej vstupenek na koncert v kanceláři KC Golf, TIC Semily, kině Jitřenka, on-line na webu www.kcgolf.cz nebo na místě v den konání akce. Vstupné na koncert na sezení 300 Kč (studenti do 26 let a senioři nad 65 let 210,-, děti do 15 let a žáci ZUŠ zdarma).

Přijďte se obohatit výjimečným uměním na výjimečné místo s výjimečným projektem. Akce je závěrečným koncertem 66.sezóny KPH (Kruh přátel hudby) v Semilech.

Koupit
< Zpět na přehled akcí